Shure
Nejdůvěryhodnější značka v audioprůmyslu – tímto označením se již řadu let pyšní americká firma Shure a musíme přiznat, že zcela oprávněně. Společnost Shure Radio Company byla založena Sidney N. Shurem v roce 1925 v centru Chicaga a o 7 let později začíná s výrobou vlastních „uhlíkových“ mikrofonů modelem 33N.
Skutečný průlom přišel v roce 1939, kdy se zrodil první dynamický mikrofon 55H Unidyne, určený původně pro rozhlasová studia. Jeho inovovanou a zmenšenou verzi později proslavil Elvis Presley a mikrofon samotný se stal charakteristickým symbolem rock´n´rollové éry 50. a 60. let. Dalším milníkem je rok 1965, kdy je na trh uveden typ SM57, dynamický mikrofon, který se díky svému čistému a přirozenému zvuku stává nejpoužívanějším nástrojovým modelem jak ve studiu, tak při pódiovém snímání. Mimo jiné představujeje SM57 také standardní výbavu při snímání projevů prezidenta USA.
Nejvýznamnější zlomový bod, přirovnatelný snad jen k uvedení kytary Gibson Les Paul na trh, však přišel v roce 1966. Tehdy Shure představuje vokální dynamický mikrofon SM58, odolný typ s excelentní zvukovou kvalitou, díky které se stal nejpopulárnějším a nejrozšířenějším mikrofonem pro pódiové hraní. Své prvenství si mikrofon SM58 udržel do dneška a i 50 let od svého uvedení na trh představuje stále nejčastější položku v technických riderech nejvýznamnějších světových umělců.
První kondenzátorový mikrofon, který spojuje studiové zvukové prvky a odolnost potřebnou pro pódiové hraní v podobě SM81 přichází na trh v roce 1978. V roce 1989 Shure uvádí na trh řadu BETA s vokálním dynamickým modelem BETA58 a kondenzátorovým typem BETA87 i s odvozenými nástrojovými variantami. Se superkardiodní charakteristikou, vysokou výstupní úrovní a nevídanou odolností vůči zpětné vazbě poskytují na koncertních pódiích zcela novou kvalitu zvukového přenosu, jež se stala nepsaným etalonem pro ostatní výrobce. Navíc kombinace dynamického typu BETA52 s kondenzátorovým BETA91 prakticky definovala moderní charakter zvuku velkého bubnu tak, jak jej známe dnes.
V 90. letech Shure vstupuje na pole bezdrátových systémů a postupně se stává také předním výrobcem v rychle rostoucí sféře in-ear monitoringu. Vedoucí pozici si na trhu bezdrátových systémů zachovává i ve druhé dekádě třetího tisíciletí a s řadami GLX-D, QLX-D (nominace na NAMM Tec Award), ULX-D patří mezi průkopníky digitálních bezdrátových technologií.
V posledních letech se firma soustřeďuje jak na zdokonalení kondenzátorových pódiových mikrofonů (různé verze KSM9), další vývoj staronové a unikátně znějící technologie páskových mikrofonů (KSM353 a KSM313), tak na instalační mikrofony a příslušenství. V popředí zájmu je i přenos zkušeností z in-ear technologie do oblasti dokonalého uživatelského poslechu, vznikají sluchátka řady SE a široká paleta studiových modelů SRH se špičkovými parametry (typ SRH1840 obdržel od čtenářů magazínu Hi-Fi Voice titul „Sluchátka roku 2012“).
Krokem do zcela nové sféry bylo uvedení série mikrofonů a chytrého multimediálního příslušenství Shure MOTIV v roce 2015. Řada umožňuje maximální využití audiovizuálních možností přenosných digitálních zařízení, jako jsou notebooky, tablety a mobilní telefony, bez ohledu na to, zda pracují na platformě Windows, Mac, Android či iOS. Samozřejmě se ale nezapomíná ani na uznávané a léty prověřené technologie jako jsou přenosky pro gramofony, které v portfoliu Shure najdeme jak ve standardních DJských, speciálních scratchingových i ve špičkově znějících Hi-Fi variantách.
Nejdůvěryhodnější značka audioprůmyslu má a zřejmě i v budoucnu vždy bude mít co nabídnout každému, kdo nemá uši jen jako ozdobu hlavy.
Mikrofony, bezdrátové systémy, konferenční systémy, studiová a dj sluchátka